
Aromaterapie v paliativní péči
Ve světě je aromaterapie uznávanou součástí paliativní péče. Dokáže jemně pracovat s lidskou psychikou, emocemi a duší. Umírajícímu i jeho pečovatelům nabízí zklidnění, útěchu, pohlazení, pomoc s přijetím smrti i úlevu od některých nepříjemných symptomů doprovázejících poslední fáze smrtelných onemocnění.
Některé oleje také působí antimikrobiálně, nebo pomáhají proti nepříjemným pachům.
Na rozdíl od farmakologické léčby nemocného nezatíží “nutným zlem” v podobě často nepříjemných nežádoucích účinků.
CO JE AROMATERAPIE?
Aromaterapie je druh alternativní medicíny, který používá rostlinné těkavé látky známé jako éterické oleje a další vonné složky za účelem změny mysli, nálady, procesu poznávání nebo zdraví.
Aromaterapie doslova znamená „léčbu pomocí vůní“. Název je složený ze dvou slov: „aroma“ – vůně a „terapie“ – léčba.

Léčit vůní můžeš 3 způsoby:
Aromamasáž neboli aromaterapeutická masáž zahrnuje ošetření celého těla vonnými oleji přimíchanými do základního rostlinného oleje. Vůně éterického oleje příjemně umocní účinek masáže.
Inhalace aromatických olejů je nejčastěji využívána při léčbě psychických nebo psychosomatických onemocnění. Může jednoduše navodit např. zvýšení či snížení krevního tlaku, pocit chladu, tepla nebo povzbuzení.
Inhalovat éterické oleje je možné několika způsoby. Běžně se dnes používají různé difuzéry nebo aromalampy. V některých případech je žádoucí nezatěžovat své okolí éterickým olejem, který zrovna v dané chvíli potřebujeme použít. Jde o určitou osobní intimitu a právě pro tento případ se hodí inhalační tyčinky.
Aromatická koupel se od klasické léčebné koupele liší přidaným éterickým olejem nebo aroma směsí. Koupel je příjemně relaxační a uklidňující.

ZÁKLADNÍ RADY
POUŽÍVEJ POUZE PŘÍRODNÍ ÉTERICKÉ OLEJE.
K dostání jsou totiž také syntetické tzv. vonné oleje, které slouží pouze k provonění interiéru a nemají léčivý účinek. Nejsou doporučované k použití na pokožku těla (jsou silně dráždivé a často toxické). Dráždivě mohou působit při inhalaci i na alergiky, astmatiky a citlivější osoby.
JAK JE ROZEZNÁŠ?
Na lahvičce se zorientuješ často už podle názvu. Syntetický olej může být označován pouze jako vonný olej. Zatímco na štítku éterických olejů najdeš název a druh rostliny, z které je získán (INCI), a také zemi původu.

ZOHLEDŇUJ KONTRAINDIKACE.
Ne všechny éterické oleje jsou vhodné pro všechny, právě pro jejich účinky na funkce těla. Některé např. nejsou vhodné pro osoby s nízkým krevním tlakem (protože jej snižují), jiné jej zase zvyšují. Některé by neměli používat epileptici, jiné, aplikované na pokožku, která je poté vystavena slunečním paprskům, způsobují její podráždění. U některých olejů mohou existovat lékové interakce (neměly by se používat např. při léčbě Warfarinem).
Zjisti si proto nejprve, zda pro použití konkrétního oleje existují nějaká omezení.
ŘEDĚNÍ.
Éterické oleje jsou vysoce koncentrované, a proto jich stačí použít pouze pár kapek.
Při použití na pokožku je nutné zředit je v základním rostlinném oleji (slunečnicový, olivový, sezamový, mandlový aj.). Ideální je směs připravovat vždy čerstvou těsně před masáží.
Při inhalaci se do aromalampy nebo difuzéru olej kape do vody, spolu s kterou se odpařuje.
V případě inhalačních tyčinek se olej kape na vatový polštářek v jejím vnitřku.
MÉNĚ JE VÍCE.
Každý člověk vnímá intenzitu vůně trochu jinak. Začínej proto nejdříve s menším počtem kapek, a podle potřeby můžeš po plném rozvinutí vůně přikápnout. Vyhneš se tak nepříjemným pocitům až bolesti hlavy z příliš silné vůně.
Stejně pozvolna postupuj při tvorbě vlastních vonných směsí. Než smícháš pomalu všechny lahvičky, které doma máš, aby vznikl “dokonalý koktejl”, začni raději nejprve s jednou až dvěma složkami, a když se osvědčí, můžeš zkusit přidat další, nebo si trochu vyhrát s poměrem jednotlivých olejů.

POUŽITÍ AROMATERAPIE V GERIATRICKÉ A PALIATIVNÍ PÉČI
Protože se paliativní péče zaměřuje na kvalitu zbývajícího života pacienta a minimalizaci invazivních léčebných zákroků, je aromaterapie její ideální součástí.
Pomáhá navodit příjemnou a klidnou atmosféru. Nemocného nezatěžuje nutností užívat další léky. Jemně pracuje s jeho psychikou i tělesnými funkcemi.
Ve formě aromaterapeutické masáže zapojí i léčivou a emocionální sílu doteku. Starým a nemocným lidem často doteky a objetí blízkých lidí zoufale chybí. Ve spojení s voňavou masáží, nebo třeba jenom “obyčejným” promazáním bolavých zad či plosek chodidel, tak pečující může příjemně naplnit i tuhle přirozenou lidskou potřebu, a třeba ještě prohloubit vzájemný vztah.
V mnoha domovech pro seniory už také vysledovali spojitost aromaterapie, kvality života svých obyvatel a spotřeby léků. Zapojení vůní do péče nejčastěji vedla k větší pohodě mezi staroušky, zvýšení chuti k jídlu a snížení spotřeby některých léků.
OSOBNÍ ZKUŠENOST
Do péče o babičku jsem aromaterapii zapojila tak nějak přirozeně. I když se po mrtvici v lecčems hodně změnila, zhoršilo se jí vidění a chutě vnímala úplně jinak, na vůně reagovala výborně a s nadšením.
Začala jsem tím, že jsem občas do aromalampy přidala některý z olejů, který mívala ráda, a ověřila jsem si, že jí neuškodí. Postupně jsem vyhledávala ty, které by pomohly na konkrétní potíže. Pomáhaly povzbudit chuť k jídlu, zmírnit úzkost, potlačit bolest.
Z kakaového a bambuckého másla jsem jí vyrobila pleťový krém, vhodný pro suchou pokožku, a zároveň léčivý a uklidňující. Mazání obličeje se stalo naším každodenním rituálem, který si babi opravdu užívala.
Na promazávání pokožky zad a masáž nohou a rukou, které jí bolestivě stahovaly nepravidelné křeče, jsem jí umíchala aromaterapeutické mazání podle jejích potřeb – prohřívací, tlumící bolest a povzbuzující psychiku. To si hodně oblíbila a dokonce mu často dávala přednost před kupovanou koňskou mastí.
Aromalampa babi poskytla i pocit důstojnosti, když pomáhala proti nepříjemným pachům, spojeným s používáním plen. Vždycky se hrdě usmívala, když si pečovatelky a návštěvy pochvalovaly, jak nám to tu krásně voní.
I mně, jako pečujícímu, vůně často pomáhaly povzbudit, překonat únavu, vyčerpání, smutek a těžké chvíle.

ZKUŠENOSTI ODBORNÍKŮ
Kateřina Polívková, aromaterapeutka, masérka a lektorka kurzů (www.dobrevune.cz), se v jednom ze svých článků dělí o rady, zkušenosti a recepty z praxe světových odborníků. Vybrala do něj jen to jednoduché a účinné, co zvládne doma či v lékařském zařízení vyrobit a použít každý, kdo o někoho pečuje.
V odborné literatuře lze narazit na dva pojmy: aromaterapie klinická a holistická. Příklady, které zde uvádí, patří spíše k holistickému přístupu. Jsou jemné a jejich úkolem je hlavně zklidnit, utišit, pohladit, případně pomoci s přijetím smrti. Pracují s lidskou psychikou, emocemi, s duší, využívají přitom přirozenou sílu rostlin obsaženou v éterických olejích.
Písmeno „k“ v receptech níže znamená počet kapek éterického oleje.
PRAKTICKÉ SPREJE DO PROSTORU
Susan Geeary, australská aromaterapeutka a lektorka, která mimo jiné pracuje v pečovatelských domech, se ve své práci zaměřuje na demenci, ochablost a paliativní péči.
„Často, když jsem připravovala směs pro umírající osobu, jsem do ní zakomponovala nějaký energetický potenciál navíc, třeba jsem požádala blízkého přítele osoby, pro kterou směs byla určena, aby nakapal éterické oleje. Oleje mají samy neuvěřitelnou moc, ale milující záměr osoby, která směs připravuje, dokáže zvýšit zamýšlený účinek.“
Spreje se rozprašují do prostoru, na lůžko, nikoli přímo na kůži. Skvělý způsob použití je nastříkat směs na papírový kapesníček a vdechovat vůni. Jde o jednoduchou formu použití aromaterapie, která podle mé vlastní zkušenosti ovlivňuje mnohem víc, než jen naši fyzickou schránku.
PROTISTRESOVÝ SPREJ
- 3k sladký pomeranč – povzbuzení a radostnější myšlenky
- 3k levandule – relaxace
- 2k kadidlo – relaxace
- 2k citron – proti depresi a pro živé aroma
- 10k glycerínu – k rozpuštění éterických olejů v roztoku
- 3k extrakt z grepového jádra – k přírodní konzervaci spreje
- 30ml pramenité vody
UKLIDŇUJÍCÍ SPREJ
- 3k bergamot – proti úzkosti a depresím
- 2k neroli – proti depresím
- 1k heřmánek římský – relaxace
- 2k kadidlo – relaxace
- 2k sladký pomeranč – proti úzkosti
- 10k glycerínu
- 3k extrakt z grepového jádra
- 30ml pramenité vody
Pozn. autorky: pokud nemáte drahé oleje, použijte místo neroli pomeranč a místo heřmánku levanduli. K základu spreje (voda, glycerín a extrakt z grepu) můžete přidat vlastní kombinaci éterických olejů.

UNIVERZÁLNÍ SMĚS PROTI ZÁPACHU A HOJIVÁ MAST NA OTLAKY
Marianne Tavares je britská terapeutka pracující s aromaterapií v hospicu St. Gemma’s v Leedsu.
Speciální pečovatelská jednotka, kde pracuje, se stará o lidi s rozvinutými a pokročilými chorobami (rakovina, neurologické poruchy, nemoci srdce apod.). Její pacienti jsou většinou v konečném stadiu nemocí. Poskytují zde ke klasické léčbě doplňkové terapie: masáže, aromaterapii, reflexologii, reiki a hypnoterapii.
Kromě praxe založené na důkazech se řídí 3 principy:
- Začínej skromně.
- Řiď se potřebami.
- Sleduj rychle viditelné výsledky.
Jedním z největších problémů, který řešili a s pomocí aromaterapie výrazně zlepšili, byl zápach z ran. Éterické oleje pro tento účel použité byly levandule a tea tree. Jednoduše rozprašované do vzduchu v místnosti s pomocí difuzéru a sacího ventilátoru.
Tuto směs můžete k účelu odstranění pachů použít i do spreje. Do 30ml základu (voda, glycerin, extrakt z grepového jádra stejně jako v předchozích receptech) nakapejte 6k levandule a 6k tea tree.
Na otlačeniny prvního a druhého stupně používají mast, kterou si sami připravují.
Základ přibližně:
- 10ml kakaového másla
- 20ml mandlového oleje
- 20ml měsíčkového macerátu
- 3,5g včelího vosku
Dobře vše rozehřát ve vodní lázni do tekutého stavu, promíchat, směs éterických olejů přidat do chladnoucího základu, když je ještě tekutý a opravdu dobře promíchat, ideálně vyšlehat metličkou.
Směs éterických olejů do 4% objemu masti:
- 25k levandule
- 5k heřmánek římský
- 5k heřmánek modrý
- 5k růžové dřevo (Aniba roseodora)
Pozn. autorky: V současnosti velmi drahé a špatně dostupné růžové dřevo doporučuji nahradit cedrem.S úspěchem zde také používají nosní inhalátory / čichací tyčinky na řadu potíží jako nespavost, úzkosti, nedodýchavost.
INHALÁTOR NA NEVOLNOST ČI NECHUŤ K JÍDLU
Rhiannon Harris je celosvětově uznávaná klinická aromaterapeutka, pedagožka, autorka a editorka prestižního mezinárodního časopisu o aromaterapii IJCA. Žije ve Francii, přednáší po celém světě. Rhiannon vede výukový program pro zdravotní personál, díky tomuto programu již 90% hospiců a oddělení onkologické péče v Británii aromaterapii používá v praxi.
Na konferenci v Praze zmínila Rhiannon směs na nevolnost vhodnou právě do čichací tyčinky.
- 5k citron
- 1k geranium
- 1k zázvor
- 1k kardamom
- 2k máta luční
Pozn. autorky: Směs můžete zjednodušit vynecháním gerania a kardamomu.
2 vdechnutí do každé dírky. Dle potřeby. Nepoužívat do difuzéru, pokud by nebyla dobře vnímána, může vytvořit nepříjemné asociace. To ale platí o jakékoli vůni. Proto se doporučuje používání směsí a jejich obměňování. Aby nebyl vytvořen podmíněný návyk spojený s danou vůní.

VŮNĚ NA CHUŤ K JÍDLU I PROTI RESPIRAČNÍM ONEMOCNĚNÍM
Domov důchodců Jacques Barat-Dupont ve francouzském Lotrinsku postupně zavádí používání éterických olejů už od roku 2004. Laurent Berlie, ředitel společnosti Laboratoires Eona, která použití aromaterapie zde podpořila, ve své zprávě uvádí několik zajímavých faktů z praxe.
Z výsledků používání éterických olejů vyplývá, že se díky němu:
- Zlepšila mobilita a chuť k jídlu obyvatel domova.
- Dochází obecně k větší aktivitě.
- O 30% se snížila spotřeba léků v období dvou let 2006-7 (nesteroidní, protizánětlivé a léky na demenci).
Zařízení má ve všech pokojích aromadifuzéry. Takže výběr může být přizpůsoben každému osobně. Nicméně ve společných prostorách používají kombinace univerzální.
V jídelně směs citronu a sladkého pomeranče, pomáhá s orientací a stimuluje chuť k jídlu.
V podzimních a zimních měsících ochranné směsi proti respiračním onemocněním, příkladem je kombinace ravintsary, niaouli a eukalyptu.
4 PRAKTICKÉ RECEPTY Z KNIHY MANŽELŮ GERMANNOVÝCH
DEZINFEKCE MÍSTNOSTI PŘI ÚKLIDU
Na 5l vody použít 5k lavandinu.
PROTI OBTÍŽNÉMU PACHU PŘI NESCHOPNOSTI UDRŽET MOČ
Na vložku 1k citronu a 1k smrku.
DEZINFEKCE VZDUCHU I OCHRANA PROTI NACHLAZENÍ
Do aromalampy nebo difuzéru:
- 1k levandule
- 2k eukalyptus
- 3k citron
AROMALAMPA PROTI NEPŘÍJEMNÝM PACHŮM
Možno použít i do difuzéru nebo pokojového spreje.
- 3k myrta
- 5k borovice
- 2k citron

Zaujala tě aromaterapie jako jedna z možností, jak péči o tvého blízkého zpříjemnit a doplnit? Zvu tě do aromaterapeutické sekce e-shopu Do poslední chvíle spolu.
S láskou Lenka
Zdroje:
GERMANN, Gudrun a Peter GERMANN. Rostliny pro aromaterapii: 90 vonných rostlin, jejich znaky a způsob využití. Praha: Grada, 2013. ISBN 978-80-247-4672-2.
Listy aromaterapie a fytoterapie, čtvrtletník Asociace českých aromaterapeutů.
Skripta XVI. Mezinárodní konference Asociace českých aromaterapeutů: Rhiannon Harris, Použití éterických olejů v onkologii a paliativní péči.
Skripta Institutu aromaterapie: Barbora Nováková, Aromaterapie v péči o duši.
Část s recepty a zkušenostmi odborníků převzata z www.dobrevune.cz

