Hojivé smuteční šperky

Dovol si vyjádřit svou bolest navenek. Pro pohled zvenčí nenápadně, zato s hlubší vnitřní symbolikou, která umožní začít hojení na úrovni podvědomí.

Proč smuteční šperky?

Odedávna mělo období truchlení v životě člověka svou důležitou roli. Smrt byla vnímána jako důležitý životní mezník jak pro zesnulého, tak pro pozůstalé. V době umírání tak započínala řada různých rituálů, které měly v zásadě dva základní úkoly – pomoci umírajícímu rozloučit se dobře se svým životem a dopřát pozůstalým čas a prostor, aby se mohli vypořádat se ztrátou a vstoupili do další životní kapitoly – aby se naučili pokračovat dál bez zemřelého.

Napříč různými kulturami byli nejbližší pozůstalí po určitou dobu nějakým způsobem hájeni. Nikdo se nepozastavoval nad tím, že se na nějaký čas stáhli ze společenského dění, nebo že pláčou i na veřejnosti – naopak to některé kultury a doby vyžadovaly. Svůj hluboký zármutek lidé navenek vyjadřovali různými způsoby – někde si truchlící stříhali vlasy, jinde si zase oblékali zvláštní oblečení nebo používali doplňky s jasným významem (např. černá páska přes rukáv košile).

Dnešní doba ale smrt jaksi vytěsnila z našich životů. Drtivá většina lidí umírá skrytá za zdmi nemocnic a ani bolest pozůstalých nedostává moc prostoru. Nejbližší příbuzní dostanou v práci den volna na vyřízení pohřbu a druhý na účast na něm, a tím jako by povolení smutnit končilo. Jsme hození zpátky do pracovního procesu a rychlého životního tempa bez ohledu na to, že se nám čas podivně zastavil a systém hodnot úplně převrátil. Místo bezpečného prostoru a podpůrného prostředí během toho nejtěžšího období nám obvoďák automaticky předepíše léky na uklidnění, “abychom mohli fungovat normálně”.

Sama jsem poznala, jak je v době truchlení důležité a hojivé mít možnost svou bolest a své pocity nějak vyjádřit. Všímám si, že pro spoustu lidí (a ne jenom žen) nejsou šperky a doplňky pouhou bezvýznamnou ozdobou, ale také jakýmsi kreativním vyjádřením vlastního. A tak mi v hlavě dlouho zrál nápad tyhle dvě oblasti spojit právě pro tyhle duše, které si je vybírají vědomě.

O špercích

Každý je originál

Každý kousek je ručně vyrobený s láskou a s určitým záměrem. I když úkol mají všechny stejný, každý z nich nese trochu jinou zprávu.

Vybírej intuitivně. Věřím, že poznáš, který si volá právě tebe…

Symbolika

Každý přívěšek má svou vlastní. Hlavní symbol určuje oblast nebo situaci, kterou má šperk pomoci vyjádřit a tím tak začít hojit.

5 minerálů z každé strany potom symbolizuje známých 5 fází zármutku, kterými truchlící člověk prochází často v různém pořadí a mnohdy i opakovaně – popírání, hněv, smlouvání, depresi a smíření.

Kameny, které pomáhají s těmito pocity pracovat, jsou seřazené směrem nahoru od těch nejtěžších emocí po nejlehčí – symbolizují tak, jak tyto pocity postupně odvádí od oblasti srdce.​

O kamenech

Křišťál

Křišťál je univerzální krystal, jenž energii uvolňuje, zesiluje, reguluje a uvádí ji v absolutní harmonii.

Povzbuzuje psychiku a samostatnost. Křišťál nás ochraňuje před vším zlým a negativním. Pomáhá sebezdokonalení.

Růženín

Růženín je kamenem lásky a srdce.

Pomáhá projevovat city, dodává lásku a krásu. Podněcuje něžnost, mírnost, přátelskost, nesobeckost, citlivost a vnímavost. Podporuje fantazii, trpělivost, inspiraci a tvořivost. Dává sílu k odpuštění a učí nás sebeúctě a sebelásce.

Ametyst

Ametyst je kamenem duchovní očisty a meditace. Mocný kámen s ohromnou ochrannou, léčivou a očistnou silou.

Zahání nespavost a noční můry. Přináší klid a zahání stres, negativní emoce, obavy a zlobu. Napomáhá soustředění, dodává rozhodnosti a rozvíjí naši intuici.

Avanturín

Kámen, který rozsévá tichou radost a klid. Jeho zelený třpyt prozáří každý problém, rozloží negativní myšlenky a s nimi spojené pocity.

Navozuje klid, rovnováhu a harmonii. Podporuje duševní zdraví a klidný spánek. Umožňuje pustit veškeré starosti z hlavy a uvolnit se.

Modrý živec

Tento syntetický polodrahokam je kamenem štěstí, moudrosti a vědy.

Učí nás komunikaci a dosáhnout až ke hvězdám. Připomíná nám, že i v největší tmě vždy existuje světlo. Napojuje nás na božský zdroj. Přináší klid a je vhodný pro meditace. Ochraňuje duševní a empatickou citlivost.

Zlatý živec

Tento syntetický polodrahokam je kamenem vedení.

Navozuje šťastné myšlenky a pomáhá nám uzemnit se. Snižuje stres a zahání deprese, strachy a fóbie. Přináší štěstí, hojnost a přeměňuje negativní energie na pozitivní. Pozvedá a obnovuje naši vlastní sílu, vůli a životní energii.

Vločkový obsidián

Silný ochranný kámen.

Zavádí nás do nejhlubšího nitra a vynáší na povrch pravdu. Chrání před zlem a veškerou negativitou. Dává nám sebedůvěru a sílu odolávat pohodám a nepřízním života. Pomáhá ve slabých chvilkách získat opět pevnou půdu pod nohama.

Angelit

Je kamenem léčitelů, jelikož podporuje vnímavost a navozuje kontakt s čistou vesmírnou energií. 

Duchovně je angelit plný slitování a soucitu. Pomáhá nám smířit se s věcmi, které nemůžeme změnit a navozuje hluboký pocit klidu a míru. Bolest a nesoulad mění v jednotu a současně léčí rány, když otevírá cestu vedoucí k duchovní inspiraci.  Pomáhá navazovat kontakt s vesmírnou energií. Zvyšuje úroveň vědomí, podporuje proces znovuzrození, stimuluje léčení.

Bílý howlit

Přináší hluboký klid a uvolnění.

Pomáhá přijímat ostatní takové, jací skutečně jsou, bez potřeby je měnit. Uklidňuje city a činní nás odolnějšími vůči stresu, nervozitě a podrážděnosti. Probouzí v nás bezvýhradnou lásku k sobě sama a otevírá srdeční čakru.

Černý onyx

Kámen dodávající sílu.

Brání a ochraňuje před negativní energií. Chrání náš život a pomáhá nám v těžkých obdobích. Přináší ráznost, vytrvalost a dovoluje nám stát se pány svého osud. Zvyšuje sebedůvěru, sebekontrolu a léčí stará traumata.

Láva

Je silným ochranným kamenem.

Pomáhá odrážet fyzické i psychické útoky a navrací je zpět k jejich původci. Lávový kámen rozvíjí fantazii, aktivuje logické myšlení a dodává nám sebedůvěru. Do našeho života vnáší harmonii, rovnováhu, ale i cílevědomost.

Další přírodní prvky

Rudrakša

Rudrakša nejsou kameny, ale plody stromu Elaeocarpus granitus a bývají často označovány jako oči Pána Šivy (akša = oko).

Rudrakša vytváří obrovskou pozitivní energii pro tělo, mysl a duši. Tlumí stres a pomáhá lépe se vyrovnat se starostmi. Zklidňuje smysl. Zlepšuje koncentraci a má protistárnoucí účinek. Vytváří ochranné kruhy před negativitou a odstraňuje překážky na cestě za úspěchem.

Dřevo

Dřevo je krásný materiál, který potěší na dotek i na pohled. Uklidňuje, snižuje stres, uzemňuje, spojuje nás s přírodou.

Zármutek, který tíží a zcela mě pohlcuje. Nedokážu myslet na nic jiného, než na ztrátu. Cítím úzkost, hluboký smutek, beznaděj. Nemám důvěru v nic, co mě ještě v životě čeká.

Zármutek, který se v plné síle pravidelně vrací. Už si myslím, že je to nejhorší za mnou, a najednou zase ztratím půdu pod nohama. Je tolik věcí, které mi připomínají, co se stalo. Zatím je nedokážu přijmout.

Truchlím pro to, co mě teprve čeká. Pro změny a ztráty, které tahle cesta přináší. Nevím, co a jak přijde a tahle nejistota mi způsobuje úzkost a strach.

Třídím a urovnávám si myšlenky a vzpomínky. Chci posílit ty hezké a laskavé a vyrovnat a smířit se s těmi těžšími.

Můj zármutek je jako oceán. Hluboký, nepředvídatelný, na první pohled nekonečný. Jeho vlny mě někdy měkce konejší, jindy zase unáší do neznáma.

Chci mu lépe porozumět, naučit se v něm plavat a neztrácet naději, že se zase dostanu ke břehu.

Vím, že potřebuju svůj čas a prostor k tomu, aby se rány na duši mohly začít hojit. Důvěřuju tomu, že poznám, co mi v tom pomůže. Nechávám se vést moudrostí mé duše a hojivou silou prožitého zármutku.

Svůj smutek vnímám jako přirozený. Nebráním se mu, ale ani se mu nekontrolovaně nepoddávám. Prožívám ho tiše, hlavně v myšlenkách. Jemně se jím nechávám vést.

Vnímám nikdy nekončící cyklus pomíjivosti a rození nového. Je mi blízký přirozený rytmus přírody. Cítím vděčnost vůči těm, kdo žili přede mnou a všem, kdo nějakým způsobem vstoupili do mého života. Poslední rozloučení je pro mě spíše oslavou života, který skončil, a oceněním darů, které přinesl nám ostatním.

Můj zármutek se hluboce dotýká kořenů mého vlastního bytí. Vede mě k otázkám, kdo vlastně jsem, jaký je můj život, kam směřuji… Učím se z něj. Zamýšlím se nad tím, jaký vlastně byl člověk, pro kterého truchlím. Vnímám celý jeho příběh, pozadí jeho činů, dopad, který měl na ostatní. 

10%

sleva jen pro tebe 🎁

Přihlaš se k odběru novinek a získej exkluzivní uvítací slevu v e-shopu. Zároveň se o novinkách a speciálních nabídkách dozvíš hned mezi prvními!

Respektuji tvé soukromí. Přečti si stránku ochrana osobních údajů pro bližší informace.