Přehled poskytovatelů domácí hospicové péče jsem připravila po vlastní zkušenosti se zajištěním péče o mou babičku, která pomalu odcházela po těžké mrtvici. Rozhodla jsem se tehdy splnit její přání umírat doma a všichni mě v tu chvíli hodili přes palubu ve stylu “poraď si sám”.
NIKDO mě neinformoval o tom, kam je možné se obrátit a kdo mi může pomoct, bylo mi pouze zdůrazněno, že si babi beru domů na vlastní zodpovědnost a jestli si uvědomuju, jaké bude mít tohle rozhodnutí důsledky.
O existenci domácí hospicové péče jsem se dozvěděla úplnou náhodou, když jsem na internetu hledala, kde bych si mohla zapůjčit elektrickou polohovací postel a antidekubitní matraci a našla ji v nabídce místního domácího hospice. Měla jsem tenkrát velké štěstí v neštěstí a tenhle domácí hospic byl tím nejlepším, co mě v tu chvíli mohlo potkat.
Ráda bych proto takového tápání naslepo ušetřila alespoň tebe a zároveň rozšířila obecné povědomí o této formě péče o umírající.
Jak tedy postupovat,
pokud byste rádi domácí hospicové péče využili, ale nevíte, jestli ve vašem okolí taková možnost je?
Vyber váš kraj
Klikni na kraj, ve kterém se nachází vaše bydliště
Najdi v seznamu město v dojezdové vzdálenosti domácích hospiců
Druhým krokem bude najít, zda se v seznamu objevuje město, které je od místa vašeho bydliště v tzv. dojezdové vzdálenosti domácího hospice. Města jsem seřadila podle abecedního pořadí.
Co je dojezdová vzdálenost hospice?
Vzhledem k terénní povaze služeb je oblast, ve které domácí hospic svou péči poskytuje, limitována určitou vzdáleností. Ta se většinou pohybuje kolem 30km od budovy hospice.
Proč tomu tak je?
Aby mohl domácí hospic poskytnout svým klientům opravdu kvalitní podporu a službu, má vypočítaný maximální počet klientů v jednom okamžiku a zároveň i vzdálenost, na kterou stihnou členové týmu včas dorazit, kdykoliv rodina a pacient potřebuje.
Většinou mají domácí hospice garantovaný dojezd do 60minut. V praxi to znamená, že jakmile se pacientovi přitíží, nastane nějaká komplikace, nebo přijde jeho čas, rodina zavolá o radu sloužící sestře na pohotovostní telefonní číslo a může se spolehnout, že pomoc přijede nejpozději do hodiny.
Z tohoto důvodu je dojezdová vzdálenost limitována, ale v případě, že má hospic momentálně volnou kapacitu, mohou být ochotni ji mírně překročit a přijmout do péče i vzdálenějšího klienta.
Rychlý seznam
V rychlém seznamu hned na začátku můžeš rovnou přejít na oficiální web konkrétního domácího hospice.
Podrobnosti
Pod rychlým seznamem nebo kliknutím na tlačítko Podrobnější informace potom najdeš bližší informace k jednotlivým hospicům v kraji. U každého najdeš jeho název a místo působnosti, odkaz na jejich webové stránky, stručnou informaci o nich a kontakt.
Jakmile najdeš domácí hospic, který vás zaujal a je v dojezdové vzdálenosti, určitě si prohlédněte jeho webové stránky, přečtěte si jeho podmínky přijetí do péče a základní informace.
Některé hospice jsou už součástí pilotního projektu a spolupracují s vybranými zdravotními pojišťovnami, nutnost a výše úhrady za péči se může lišit. Služby některých hospiců jsou dokonce po indikaci praktickým lékařem zdravotní pojišťovnou hrazeny plně (alespoň zdravotní péče). Dívej se i po této informaci, případně si projděte ceník služeb.
Pak už ti nic nebrání v tom, zavolat na kontaktní telefon vybraného domácího hospice a domluvit si první schůzku. Zdůrazním jen jediné – pokud je to v seznamu u čísla uvedené, respektuj, prosím, preferovaný čas volání. Dané telefonní číslo totiž po zbylý čas často slouží právě jako pohotovostní číslo pro stávající klienty a mohli byste tak blokovat důležitý hovor.
Doufám, že pro tebe tenhle přehled bude užitečný a pomůže vám. V budoucnu ho budu pravidelně aktualizovat.
Aby byl co nejvíce nápomocný, obracím se na tebe s prosbou – pokud v něm nalezneš už neplatné informace (např. změnu telefonního čísla nebo adresy, nové webové stránky), nebo některý domácí hospic úplně unikl mé pozornosti, budu moc ráda, pokud mi dáš vědět (na e-mail lenka@doposlednichvilespolu.cz). Děkuji.
Mým přáním je, aby se zvýšil počet lidí, kteří dostanou příležitost odejít z tohoto světa důstojně ve svém domácím prostředí a v kruhu svých nejbližších. A aby se jim i jejich rodinám dostalo náležité pomoci a podpory.
Věřím, že umírající si zaslouží stejnou lásku a péči svých nejbližších, jako při příchodu na tento svět.
Velice si vážím každého, kdo v tuto těžkou chvíli zvolí cestu lásky a respektu. I když se tahle cesta může na první pohled jevit jako těžší a bolestnější, (nejen) mou zkušeností je, že naopak všem zúčastněným pomůže lépe se vyrovnat se situací, přijmout ji a ustát konfrontaci s cizí i vlastní smrtelností. I pro pozůstalou rodinu je důležité vědomí, že udělali pro svého milovaného vše, co bylo v jejich silách.
I závěrečné období života je pořád ještě životem a domácí hospicová péče pomáhá strávit jej co nejplněji a nejkvalitněji.
Děkuji za vaši respektující volbu a přeji vám do těchto měsíců, týdnů a dnů, i do následného období zármutku a truchlení co nejvíce sil a úžasnou podporu některého z týmů domácí hospicové péče. Nejste na to sami.
S láskou Lenka ♥
Poskytovatelé mobilní specializované paliativní péče zde uvedení:
• jsou mobilní a lůžkové hospice, které jsou členy Asociace poskytovatelů hospicové a paliativní péče (APHPP)
• jsou mobilní hospice, které splňují kritéria MSPP přijaté Fórem mobilních hospiců při České společnosti paliativní medicíny:
• poskytují nepřetržitou dostupnost služby 24/7/365
• odbornost nese lékař
• péči poskytuje multidisciplinární tým, zahrnující i nezdravotnické profese
• mají schopnost umožnit alespoň 80 % indikovaných přijatých pacientů dožití ve vlastním sociálním prostředí
• nebo se nacházejí v přechodném období k jejich splnění.
• kromě uvedených organizací, kde úroveň služeb garantuje APHPP nebo Fórum mobilních hospiců, se můžete s důvěrou obrátit na organizace domácí hospicové péče, provozované a garantované Charitou ČR.
