DIY aneb Udělej si sám,  Nezařazené,  Voňavý koutek

Všestranný Thieves oil

K voňavému světu éterických olejů jsem měla blízko poměrně odmalička, ale hlouběji jsem se do něj ponořila až v době, kdy jsem zůstala doma a začala pečovat o babi. Vůně vlastně člověka při hojení, léčení a různých vědomých i nevědomých rituálech v období umírání doprovází už odpradávna. Tak nějak podvědomě jsem cítila, že by zapojení aromaterapie mohlo ulevit jak mně a babi, tak i všem, kdo nám na naší cestě pomáhali.

A tak se zapálená aromalampička brzy stala tím prvním, co u nás návštěvy zaregistrovaly. “Jé, vám to tu zase tak hezky voní…”

Jenom o vůni mi ale nešlo, i když bylo příjemné nějak ovlivnit atmosféru v bytě. Postupně jsem babi s láskou kromě voňavého krému na obličej a ruce začala míchat i různá “kouzelná” mazání na celé tělo s konkrétními účinky – prohřívací, protibolestivá, protikřečová, vyživující,…

Experimentovala jsem, pátrala po účincích a zdravotních omezeních jednotlivých éteráků, hledala nové recepty. Až jsem jednoho dne narazila na směs s trochu tajemným názvem – Thieves oil (zlodějský olej). Mělo jít o opravdu všestrannou směs olejů s pozoruhodnými účinky, které se nám právě teď – v době koronavirové pandemie – mohou hodit.

Odkud se vzal ten zvláštní název?

Podle jedné z dávných historek se použití zlodějských olejů datuje až do roku 1413. Byla to doba neslavného dýmějového moru, známého jako Černá smrt, který zničil velkou část Francie. Černá smrt se tu šířila jako divoký oheň mezi občany i lékaři. Zdálo se nemožné být v blízkosti, aniž by se člověk nakazil, a v té době nemoc opravdu znamenala konec.

Za okrádání nemocných a umírajících byli v tu dobu zajati a obvinění čtyři zloději. Tito muži se ale morem nenakazili, navzdory úzkému kontaktu s jeho oběťmi. Tenkrát byl zločin, kterého se muži dopustili, trestaný upálením. Soudce však natolik zajímalo, jak se tito muži ubránili nákaze, že jim za prozrazení svého tajemství slíbil trest zmírnit.

Zloději soudci své tajemství vyzradili: původně byli obchodníky s parfémy a kořením, kteří o práci přišli po uzavření mořských přístavů v důsledku moru. Připravili si tedy recept na esenciální olej, který je při aplikaci na jejich ruce, uši, spánky, chodidla a masku přes jejich ústa chránil před infekcí.

Soudce zůstal věrný svému slovu. Muži byli místo upálení za své zločiny oběšeni. Od té doby prý lékaři, kteří léčili oběti Černé smrti, začali stejné části těla ošetřovat bylinnými odvary a na tváři nosili masky se zobáky plněné hadříky obsahujícími tuto speciální směs.

K čemu všemu se dá použít?

Směs thieves oil má všestranné využití díky svým nyní známým antibakteriálním, antimykotickým a antivirovým vlastnostem:

  • Několik kapek směsi ve vodě nebo alkoholu můžete použít jako dezinfekční prostředek na ruce.
  • V difuzéru nebo aromalampě likviduje vzduchem přenášené patogeny a napomáhá vyčištění dýchacích cest od hlenu a zanešení.
  • Přidáním směsi do nosného oleje (např. jojobového) vytvoříte masážní olej, který při lokální aplikaci pomáhá zmírnit zánět, prohřát a povzbudit organismus.
  • Zředěnou směs je možné použít i jako přírodní fungicid k ošetření nohou, rukou a pokožky hlavy napadených plísňovým onemocněním.
  • Zředěný ve vodě můžete vyzkoušet i jako přírodní repelent.

Jaké jsou základní složky směsi?

Hlavní pětici silných éterických olejů používaných ve směsi zlodějů tvoří éterické oleje z citronu, skořice, hřebíčku, eukalyptu radiata a rozmarýnu.

Photo by Han Lahandoe on Unsplash

Citron (Citrus limon)

Citron je pro své živé a osvěžující aroma oblíbenou volbou pro různé čistící prostředky a směsi. Má antiseptické vlastnosti, pročišťuje, rozpouští usazeniny, osvěžuje. Jeden z nejlepších olejů na celkové pročištění organizmu a myšlenek, rozpouští usazeniny (celulitida, obezita, žlučníkové a močové kameny, cysty, arterioskleróza), stimuluje lymfatický systém, čistí žaludek a střeva (vředy, pálení žáhy), osvěžuje.

Photo by Mae Mu on Unsplash

Skořice – kůra (Cinnamomum zeylanicum)

Silně prohřívá a posiluje srdeční činnost (únava, chlad, krátkodechost, angina pectoris), dýchání (časté a chronické obtíže, oslabená imunita), trávení, na močopohlavní infekce, vyčerpání a depresi. Působí silně protiinfekčně, pomáhá redukovat přítomnost nežádoucích bakterií, plísní a virů.

Fotka od abuyotam z Pixabay

Hřebíček (Szygium aromaticum)

Antiseptický a prohřívající olej, posiluje trávení, je protiinfekční v zažívacím a dýchacím ústrojí, vhodný při únavě, průjmu, chladu, svalových, kloubních a neuralgických bolestech, posiluje a dodává jistotu.

Fotka od Nika Akin z Pixabay

Eukalyptus (Eucalyptus globulus, Eucalyptus radiata)

Jeden z nejúčinnějších olejů při infekcích ORL, dýchacích a močových cest, napomáhá vykašlávání a celkově posiluje, působí proti kožním bakteriím a kvasinkovým infekcím, ulevuje při revmatizmu, svalových bolestech a neuralgiích, ničí choroboplodné zárodky v ovzduší.

Fotka od gate74 z Pixabay

Rozmarýn (Rosmarinus officinalis

Všestranný olej pro posílení organizmu, pomáhá rozproudit energii a krevní oběh, prohřívá a zvyšuje krevní tlak, zlepšuje koncentraci a paměť, účinný při melancholii, únavě a nervovém vyčerpání. Díky svému antimikrobiálnímu působení je ideální pro čištění vzduchu a zabránění šíření nemoci.

Základní recept na směs Thieves oil

Myslete, prosím, na to, že se jedná se o velmi silnou směs éterických olejů, která může způsobit podráždění při aplikaci na pokožku, i když je naředěna, proto buďte opatrní. Rozhodně neužívejte vnitřně! Tento recept se nedoporučuje ani pro děti do 10 let.

Používejte pouze čisté éterické/esenciální oleje. Na trhu jsou k dostání také tzv. vonné oleje. Ty jsou však čistě syntetické, nemají aromaterapeutické ani antiseptické vlastnosti a mohou vážně poleptat pokožku.

Jak je poznáte?

Na štítku každé lahvičky s éterickým olejem hledejte kromě základního názvu také latinský název rostliny, z něhož pochází (INCI). Pokud tam uveden není, nebo se tam objeví formulace typu vonný olej / vonná směs, jedná se o syntetický olej. Těm doporučuji vyhnout se úplně, nejenom při použití na pokožku.

A teď už ten slibovaný recept:

35 kapek EO Citron 

20 kapek EO Skořice 

15 kapek EO Hřebíček 

15 kapek EO Eukalyptus 

10 kapek EO Rozmarýn

Postup je jednoduchý. Požadovaný počet kapek každého éterického oleje smíchejte dohromady ve skleněné, ideálně tmavé, lahvičce. Můžete tak využít třeba nějakou od už vypotřebovaného olejíčku. Pokud jím bude jeden z nich, nemusíte ji ani vymývat. Na lahvičku si nalepte štítek s názvem směsi.

Tipy k použití

Nařeďte 5-6 kapek v 30ml nosného oleje (např. jojobového) a aplikujte jako masáž chodidel pro celkovou podporu organismu nebo lokálně při bolestech pohybového aparátu.

Přidejte pár kapek směsi do difuzéru nebo aromalampy k pročištění vzduchu v místnosti.

Přidejte pár kapek směsi do čistícího prostředku k přirozené dezinfekci vašeho domova.

Chybí vám dezinfekce na ruce? Přidejte pár kapek směsi do malé lahvičky alkoholu (líh na pupíček z lékárny, domácí slivovice nebo pálenka), pokud máte k dispozici gel z aloe vera, můžete pro příjemnější konzistenci přimíchat i ten. Základní poměr je 2 díly alkoholu, 1 díl aloe vera gelu a pár kapek směsi Thieves oil (do 250ml výsledné dezinfekce bohatě stačí 5 kapek). Pokud máte k dispozici pouze gel z aloe, doporučený poměr je cca 20 kapek směsi na 100ml gelu.

K dezinfekci povrchů, zejména v kuchyni, koupelně, umyvadel, WC, klik, madel a vypínačů je výborný “zlodějský” dezinfekční sprej: 30 kapek směsi Thieves oil smíchejte spolu s 60ml alkoholu a 180ml destilované vody v čisté čtvrtlitrové láhvi s rozprašovačem. Po výrobě a před každým použitím protřepte, aby se jednotlivé složky dobře promíchaly.

Když si na domácí přípravu netroufáte…

… jsou na trhu k dostání už hotové Thieves oil směsi. Nabízí je např. výrobci Young Living (Thieves Essential Oil Blend – hřebíček, skořice, citron, eukalyptus), doTERRA (On Guard Protective Blend – divoký pomeranč, hřebíček, skořice kůra i list, eukalyptus, rozmarýn) a Eden´s (Garden Fighting Five – citron, skořice, marocký rozmarýn, hřebíček, eukalyptus glubulus a radiata).

Bezpečné použití – na co si dávat pozor?

Na konec přidávám ještě jedno důležité upozornění. Někdy totiž můžeme mít pocit, že co je přírodní, nám přece vůbec nemůže uškodit. Vždyť jsou to přece JEN bylinky, žádná “chemie” z lékárny… Nezapomínejte, prosím, že i příroda má svou velkou sílu a co je pro jednoho lékem, může být pro druhého jedem (vzpomeňte si třeba na slimáky, kteří si pochutnávají i na muchomůrkách).

Éterické oleje jsou silně koncentrované látky a při neopatrném použití dokáží i vážně poleptat kůži nebo sliznice. Respektujte tedy doporučené dávkování, nepoužívejte na pokožku neředěné a berte v potaz i případné alergie. I v aromaterapii platí, že méně je více. Každá kapička má velkou sílu, proto jich vždy nejprve použijte radši méně a v případě potřeby přidejte další.

Poměrně spolehlivě se můžete spolehnout i na řeč vlastního těla. Je totiž poměrně časté, že éterický olej, který pro konkrétního člověka momentálně není vhodný, mu prostě a jednoduše nevoní. Neřídila bych se tím tedy úplně, protože nás “moderní doba” zblbla někdy až tak, že jsme se vlastní intuici vzdálili a smysly můžeme mít ochromené třeba dlouholetým kouřením, nevhodným stravováním, nebo užíváním léků. Ale určitě bych se netlačila do používání éterického oleje, který mi smrdí, až mě z něj bolí hlava, za každou cenu, jen proto, že ho někde vychvalují.

Fotosenzitivita

Některé oleje při použití na pokožce zvyšují její citlivost vůči slunečnímu záření (typické je to zejména pro citrusy), což může způsobit spáleniny a změny pigmentace. Po jejich použití na kůži proto potom na sluníčko nevycházejte bez potřebné sluneční ochrany. Platí i pro thieves oil (obsahuje EO citron).

Kožní reakce

Jak skořicový, tak i hřebíčkový olej jsou pro kůži potenciálně dráždivé. Pokud lokální aplikace thieves oil způsobuje zarudnutí, otok nebo svědění, nepoužívejte jej v budoucnu.

Pokud si nejste jistí, jak vaše citlivější kůže zareaguje, můžete před prvním použitím zkusit tzv. patch test:

Umyjte si předloktí neparfemovaným mýdlem a důkladně jej osušte. Do oblasti nad předloktí naneste malé množství zředěného zlodějského oleje. Zakryjte obvazem nebo gázou. Nechte přikryté nejméně 24 hodin. Poté krytí odstraňte a zkontrolujte případné podráždění. Pokud se objeví zarudnutí, otok nebo vyrážka, směs na pokožku nepoužívejte.

Je také důležité si uvědomit, že během opakované aplikace si můžete časem vytvořit citlivost na oba tyto oleje. Říká se tomu senzibilizace.

Obecná bezpečnostní opatření

Při práci s jakýmkoli esenciálním olejem vždy dodržujte níže uvedené bezpečnostní pokyny:

  • Esenciální oleje před použitím vždy řádně nařeďte. Nikdy neaplikujte nezředěný éterický olej přímo na kůži.
  • Nejezte a nepijte éterické oleje, pokud nejste pod dohledem kvalifikovaného odborníka. Např. eukalyptový olej, který je součástí zlodějského oleje, je při požití toxický.
  • Při použití éterických olejů pro aromaterapii se ujistěte, že místnost, ve které se nacházíte, má dobrou ventilaci.
  • Přemýšlejte o tom, kdo v místnosti bude éterický olej vdechovat. Některé éterické oleje jsou nebezpečné pro těhotné ženy, děti a domácí zvířata. Jiné zase ovlivňují krevní tlak nebo mohou spustit epileptický záchvat. Zvolte proto takovou formu použití, která tyto osoby neohrozí.
  • Esenciální oleje uchovávejte mimo dohled a dosah zvláště dětí a domácích zvířat.
  • Pokud jste těhotná, kojíte nebo se snažíte otěhotnět, poraďte se o vhodnosti použití éterických olejů se svým lékařem nebo zkušeným aromaterapeutem.
  • Při nákupu éterických olejů mějte na paměti všechny informace o produktech, které tvrdí, že se jedná o léčbu konkrétní nemoci nebo stavu. Správa potravin a léčiv nereguluje většinu éterických olejů, takže tato tvrzení mohou být více marketingová a nemusí být ověřena výzkumem.

S láskou Lenka

PS: Zdroje, které jsem použila:

  • článek o éterických olejích a thieves oil na Healthline
  • osvědčený recept certifikované aromaterapeutky Jennifer Lane z jejího blogu Loving essential Oils
  • článek o thieves oil na My Health Essentials
  • popisky k jednotlivým éterickým olejům z mého e-shopu, které vychází z materiálů výrobce Nobilis Tilia

Zanech tu komentář